Leczenie reumatyzmu. Jak zmniejszyć i leczyć ból?

photo3 Reumatyzm wpływa na wiele osób starszych, a przyczyn powodujących obezwładniający ból jest niezliczona ilość.

Jak leczyć reumatyzm i jakie bóle może on spowodować? Jakie istnieją zabiegi dla osób starszych, cierpiących na reumatyzm?

Przypomnienie: Reumatyzm- co to jest?

               Reumatyzm to grupa chorób charakteryzujących się różnymi bolesnymi doznaniami w układzie mięśniowo- szkieletowym( dotyczy mięśni, stawów, ścięgien, kości). Reumatyzm jest często traktowany jako objaw starzenia się organizmu, ale może on być także spowodowany przez chorobę autoimmunologiczną. W tym drugim przypadku może on dotyczyć ludzi w każdym wieku.

               Nieswoiste zapalenie stawów lub reumatyzm są uważane za najbardziej zagrażające, ponieważ zapalenie może eskalować i rozprzestrzeniać się na kości i chrząstki, ale także na ścięgna i więzadła.

               Choroba zwyrodnieniowa stawów jest zapaleniem stawów, które pojawia się w wieku między 40 a 50 lat. Jest odpowiedzialne za degenerację chrząstki stawowej oraz jest związane z wiekiem, bez przyczyn zapalnych, czy zakaźnych.

               Prawie jeden na trzech Francuzów obawia się, że w trakcie swojego życia doświadczy bólu reumatycznego. Choroby stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie kości i stawów są szczególnie wyniszczające i nigdy nie mogą zostać wyleczone.

Czytaj też: Uwolnij się od choroby zwyrodnieniowej stawów. Zalecane środki ostrożności.

Ból spowodowany reumatyzmem?

               Reumatyzm jest spowodowany różnymi chorobami. Ból ten może być bardzo zróżnicowany. Niemniej jednak, podobny rodzaj bólu dotyczy stawów rąk, kolan i nadgarstków, dotyczy ich także sztywność i obrzęk, zwłaszcza w godzinach porannych.

               Przyczyny reumatyzmu nie zostały jeszcze zidentyfikowane. Jednak niektóre czynniki wydają się wieść prym wśród pozostałych:

Czynnik zakaźny: zakaźne, bakteryjne lub wirusowe czynniki mogłyby stworzyć reakcję obronno- zapalną organizmu, powodując ból związany z reumatyzmem.

Czynniki genetyczne: predyspozycje genetyczne są wyjątkowo zaangażowane, ponieważ jest to choroba dotykająca całych rodzin.

Pochodzenie autoimmunologiczne: stawy zostały zniszczone przez agresywne przeciwciała wytwarzane przez układ odpornościowy.

Leczenie reumatyzmu

               W leczeniu reumatyzmu stosuje się kilka terapii, których celem jest przede wszystkim złagodzenie bólu.

Terapia przeciwbólowa.

               Lekarz wydaje receptę na paracetamol (jest on dostępny także bez recepty). Może on być bardzo skuteczny w leczeniu reumatyzmu. Należy jednak wziąć również pod uwagę niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) albo leki zawierające kodeinę, ale to tylko w przypadku ostrego bólu.

Terapia przeciwzapalna.

Leki przeciwzapalne (kortykosteroidy), tak samo jak środki przeciwbólowe, podawane są głównie w celu złagodzenia bólu, ale nie leczą reumatyzmu.

Czy wiesz, że?

               Zabiegi łagodzące reumatyzm nie są w pełni przyjęte przez NFZ? Ważne jest więc, aby mieć komplementarne ubezpieczenie zdrowotne. Odkryj wszystkie nasze oferty pomocy dla Twojego zdrowia.

Infiltracja

               Steroidowe iniekcje stawów są często zalecane, gdy leki przeciwzapalne i przeciwbólowe nie są skuteczne w leczeniu stanów zapalnych stawów. Zabieg ten jest skuteczny przez okres od kilku dni do jednego miesiąca i może być wykonywane do 3 razy do roku.

Protetyka

               W najcięższych przypadkach, gdy chrząstka jest zbyt uszkodzona przez reumatyzm, lekarz zaleca operację, podczas której uszkodzony staw zastępowany jest protezą.

photo4Fizjoterapia

               Rehabilitacja jest bardzo przydatna i ważna w leczeniu reumatyzmu, szczególnie gdy została wstawiona proteza, aby uniknąć złych postaw, które mogą zwiększać dyskomfort.

Zabiegi w spa

               Zabiegi w spa mogą zapewnić skuteczne wsparcie dla leczenia reumatyzmu. Można skorzystać z masażu leczniczego albo fizjoterapii. Poprawią one mobilność stawów, dzięki czemu mogą ograniczyć zużycie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych i są skutecznym lekiem na reumatyzm.

               Niektóre zabiegi w SPA muszą najpierw zostać przepisane przez lekarza pierwszego kontaktu. W innym razie nie mogą zostać one wykonane. Lekarz musi uzasadnić na jaką chorobę pacjent cierpi i w jaki sposób można go wyleczyć poprzez zabiegi w SPA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *